MEC-TEKNİK

"HİZMET VE KALİTEDEN

"ÖDÜN VERİLMEZ

+90 544 141 25 25

YANGIN ALGILAMA VE SÖNDÜRME SİSTEMİ

Sistemi koruma alında bulunan yanıcı maddelerin özelliğine, yanma hızına, Algılama tipi ve benzeri özelliklerine göre tasarlanmaktadır. Sistem Panel / Algılayıcı sensörler (duman, Isı, alev ve Gaz sensörler) dahili ve harici sirenler / İkaz Butonları / Yönlendirme levhaları / Güç besleme ünitesi / Havalandırma kapaklarının açılması, patlayıcı girişlerinin kapatılması ve söndürme sisteminin devreye alınması gibi geniş bir yelpaze ile koruma sağlanmaktadır.

  1. Konvansiyonel sistemlerzon bazında algılama yapan sistemlerdir. Bu sistemlerde yer alan dedektör ve butonlar tek bir hat üzerine bağlanmaktadır. Binalarda bulunan her kat bir zon olarak projelendirilmektedir ve sadece bağlı olan kattaki yangınlar takip edilebilir. Bu sistemde yangın hangi kattan geldiğin biliriz ama hangi noktadan olduğunu anlamak için kontrol etmek sureti ile mümkün olacaktır. Yangında kayıp zaman çok önemli bir risk olması nedeniyle bu sistem küçük alanların korumasında kurgulanır.  
  2. Adresli yangın algılama sistemlerigünümüzde bir çok alanda kullanılan ve yangın durumunu detaylarıyla birlikte ilgililere bildiren sistemlerdir. Sistem merkezde yer alan ve yönetimi sağlayan bir yangın algılama paneli ve bu panele bilgi gönderip bilgi alan çevre bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu sistem nokta atışı ihbarı veren yeri bildirmekle kalmaz. O noktaya ait söndürme sistemini devreye girmesini sağlar.